Szczawnica opis, atrakcje

Szczawnica jest uzdrowiskiem malowniczo położonym nad Grajcarek. Tłumnie odwiedzana przez tysiace turystów.
Szczawnica to popularny kurort leżący w Pieninach. Szczawnica noclegi jest znaną miejscowością uzdrowiskowo-, wypoczynkową.
Turyści wybierają noclegi Szczawnica ponieważ należy do najbardziej znanych miejscowości turystycznych Pienin. Swoją popularność zawdzięcza źródłom wód mineralnych, dzięki którym uchodzi ona za kurort

Atrakcje Szczawnica
Spływ Dunajcem to jedna z największych atrakcji Pienin. Możemy tu podziwiać piękne krajobrazy Pienin z poziomu rzeki. Sezon flisacki zaczyna się 1 kwietnia i trwa aż do 31 października. Spływy rozpoczynają się w Sromowcach Wyżnych a koniec mają w Szczawnicy, lub w Krościenku nad Dunajcem. Trasa ma około 18 kilometrów i trwa dwie godziny.

Szczawnica Plac Dietla i Pijalnia znajduje się w centrum Szczawnicy, aby tam trafić należy iść ul Zdrojową. Na środku znajduje fontanna wraz z rzeźbą „Kobieta z dzbanem”.
Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Od południa i południowego wschodu stoki masywu stykają się z Dunajcem, południowo-zachodnie zbocza schodzą do Wąwozu Szopczańskiego, północ graniczy z Doliną Pienińskiego Potoku. Na szczycie można podziwiać wspaniałe widoki

Pieniński Park Narodowy to jedna z największych atrakcji turystycznych w okolicach Szczawnicy. Spacerując wyznaczonymi ścieżkami, można podziwiać drzewa, wspaniałą roślinność oraz wodospady, a w ciszy usłyszymy śpiew ptaków. To wyjątkowe miejsce dla tych, którzy chcą wybrać się w Pieniny na weekend.

Szczawnica – trasy rowerowe Szczawnica to świetne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej – amatorskiej i zawodowej. Urokliwa jest popularna trasa do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, która swój początek ma w samej Szczawnicy, przy kolejce na Palenicę. W Szczawnicy znajduje się początek wielu ścieżek, którymi można dojechać prawie we wszystkie atrakcyjne miejsca. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. Usługę tę realizują różne pensjonaty bądź profesjonalne wypożyczalnie rowerów.

Sokolica 747 m n.p.m. to jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach, można zdobyć szlakiem wiodącym od strony Szczawnicy. Na wierzchołku Sokolicy wznosi się sterczącą skałą na wysokość około 300 m ponad poziom Dunajca, z malowniczym krętym przełomem w tym miejscu.


Wąwóz Homole to jedna z największych atrakcji Pienin, wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki, długość 0,8 km. Przez wąwóz przepływa potok Kamionka. Interesujące są jego malownicze kaskady. W wąwozie obserwować możemy także bardzo bogatą florę porostów. Swoje schronienie znajduje tutaj także wiele zwierząt.


Wyjazd kolejką ze Szczawnicy na Palenicę (722 m) jest bardzo popularną atrakcją , na szczycie Palenicy znajduje się schronisko “Groń” oraz zjeżdżalnia grawitacyjna, zimą wyciągi narciarskie. Z góry można podziwiać piękny widok na Pieniny i Beskid Sądecki. Stacja dolna kolejki znajduje się w centrum Szczawnicy. W wakacje na Palenicy organizowane imprezy. Kolejka jest czynna codziennie.
Palenica jest także świetnym punktem na wycieczki. Prowadzi stąd m.in. szlak turystyczny na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką.

Wodospad Zaskalnik położony jest w Sewerynówce, dzielnicy Szczawnicy


Cerkiew w Jaworkach teraz kościół katolicki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela to fajna atrakcja turystyczna

Cerkiew jest to pozostałością po Rusinach, wyznania grekokatolickiego, którzy zamieszkiwali Jaworki do 1947 roku. Historia cerkwi sięga XVII w., kiedy w miejscu tym znajdowała się drewniana konstrukcja.

Prawdziwe skarby znajdują się w jej wnętrzu, które skrywa kolebkowe sklepienie na gurtach, które, podobnie jak i ściany, pokryte jest polichromią figuralną z lat 20. XX wieku. Wykonał ją Andriej Demkowicz, a przedstawia ona m.in. sceny Zwiastowania, Pokłony Trzech Króli, Chrzest Jezusa czy też Zmartwychwstanie.

Noclegi w Szczawnicy

Szczawnica, znana z pięknych widoków na góry, oferuje różnorodne opcje noclegowe w centrum miasta i jego okolicach. Noclegi nad Grajcarkiem, malowniczą rzeką przepływającą przez Szczawnicę, to idealne miejsce dla tych, którzy pragną być blisko natury. Dla narciarzy i miłośników sportów zimowych, noclegi blisko wyciągu narciarskiego czy stoku są wygodnym rozwiązaniem. Domki całoroczne w Szczawnicy to świetna opcja dla rodzin i grup przyjaciół, szukających komfortu w każdej porze roku. Wiele obiektów oferuje noclegi z wyżywieniem, w tym śniadaniem, co jest wygodne dla gości chcących cieszyć się czasem bez konieczności samodzielnego przygotowywania posiłków. Oprócz tego, dostępne są także eleganckie Szczawnica apartamenty, wille, ośrodki wczasowe, pensjonaty, a także Szczawnica pokoje do wynajęcia i kwatery prywatne, każdy z nich zapewniający unikalne doświadczenia odpowiadające różnym potrzebom i preferencjom turystów.

Szczawnica noclegi z wyżywieniem, Pieniny noclegi domki, Pieniny noclegi z wyżywieniem

Możliwość komentowania jest wyłączona.