Kolebką turystyki kolejowej w Polsce jest województwo wielkopolskie. Na jego terenie działa jedyna czynna jeszcze parowozownia w Wolsztynie. Z tego regionu każdego roku w Polskę wyrusza kilkadziesiąt pociągów turystycznych. W tym roku pierwsze z nich odjadą na trasy już 26 marca. Niewątpliwą atrakcją będzie przywrócenie – po rocznej przerwie – ruchu pociągów ciągniętych przez parowozy. Cykliczne wycieczki pociągiem z lokomotywą parową organizowane są do miejscowości atrakcyjnych turystycznie, najczęściej w Wielkopolsce, choć nie tylko. Pasażerowie mogą uczestniczyć w różnorodnych imprezach i festynach na stacjach pośrednich i docelowych.
Turystyka Kolejowa, która w wielu krajach europejskich jest dobrze rozwinięta i świetnie zorganizowaną formą spędzania wolnego czasu dla całych rodzin – także w Polsce oferuje wiele ciekawych imprez, które stają się okazją dla wszystkich zainteresowanych – najmłodszych i tych trochę starszych – do wspaniałej zabawy, przeżycia przygód związanych nie tylko z fascynującym światem żelaznych szlaków, ale także z niezapomnianymi atrakcjami towarzyszącymi przejazdom pociągów specjalnych.
Na 26 marca 2015 roku zaplanowano reaktywację ruchu pociągów ciągniętych przez parowozy z wolsztyńskiej parowozowni. Przypomnijmy, że na wielkopolskich szlakach ruch planowych, ogólnodostępnych pociągów z parowozem zawieszono w kwietniu 2014 roku. Inicjatywa kilku podmiotów zainteresowanych reaktywacją pociągów pod parą doprowadziła do utworzenia produktu turystycznego pod nazwą „WOLTUR Wolsztyn Turystycznie”, którego głównym celem jest szybki powrót planowych pociągów na tory. Długie negocjacje i szczegółowe rozpoznanie rynku oraz przeprowadzenie badań funkcjonowania istniejących pociągów turystycznych doprowadziło do podjęcia decyzji o reaktywacji planowych połączeń kolejowych z parowozami. Opracowano biznesplan, w którym określono między innymi docelowy kształt oferty pociągów pod parą, zapotrzebowanie na tabor oraz określono startowy poziom oferty.
Parowozownia Wolsztyn jest nadal czynną lokomotywownią. Miłośnicy parowozów pielgrzymują tutaj, aby podziwiać wspaniałe maszyny nie jako eksponaty muzealne, ale funkcjonujące pojazdy. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Można tu obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą parowóz. Największą imprezą przyciągająca do Wolsztyna rokrocznie wiele tysięcy miłośników parowozów z całego świata jest „Parada Parowozów”. Towarzyszą jej liczne wystawy fotograficzne i malarskie oraz sprzedaż pamiątek i gadżetów związanych z koleją.