Osobliwości Roztocza

1. Bondyrz – wieś 2 młynów. W niepozornej, nadwieprzańskiej wsi Bondyrz zachowały się aż 2 młyny, oba w niezłym stanie , jakby wprost z opowiadań Iwaszkiewicza. Jeden, wraz z całą zagrodą młynarską został odrestaurowany i wygląda rewelacyjnie, zwłaszcza jego koło podsiębierne ,dziś już absolutna rzadkość. Szkoda tylko, że tuż obok niszczeje murowany z kamienia budynek wiejskiej łaźni z 1928 roku – może jeszcze większa rzadkość.
2. Serpentyna. Kto chce się przejechać jedyną serpentyną na Roztoczu, powinien udać się na trasę Hedwiżyn – Frampol. W miejscowości Ignatówka droga wspina się na roztoczańskie wzniesienie serpentyną. Obok mija się kaplicę urządzoną w dawnej willi.
3. Roztoczański Cergowa. Jadąc w kierunku przejścia granicznego w Barwinku, koło Dukli nie sposób nie zauważyć Cergowy. Potężna góra[716 m n.p.m] wysoko wystrzela ponad równinę ,a do tego ma charakterystyczny kształt: z jednej strony jest bardzo stroma, z drugiej – łagodna. Dla Beskidu Niskiego to góra- symbol, jak Giewont dla Tatr. Na Roztoczu Cergowa ma siostrę bliźniaczkę w pobliżu wsi Trzepieciny, tyle, że o połowę niższą .Reszta się zgadza: bok łagodny i stromy- tak stromy ,że gwarantuje iście beskidzkie podejście.
4. Skarbiec architektury drewnianej. Małopolska, Podlasie, Podkarpacie i Lubelskie to najbardziej „drewniane” regiony Polski. Na Lubelszczyźnie właśnie Roztocze uchodzi za jej prawdziwy skarbiec. Tu można jeszcze zobaczyć setki wsi z tradycyjną w większości zabudową, trafiają się też pojedyńcze chaty kryte strzechą. Trzeba się jednak śpieszyć z odkryciem tego skarbca, bo stare chałupy giną w oczach.
5. Setki, tysiące kapliczek przydrożnych. Jedną z charakterystycznych cech Roztocza są rozsiane po polach i lasach kapliczki i krzyże przydrożne. Czy są drewniane, czy kamienne, wszystkie mają niepowtarzalny urok. Większość kapliczek wystawiono po 1905 roku, kiedy wydano carski ukaz ,zezwalający na swobodne praktyki kościoła rzymskokatolickiego. Trafiają się również obiekty XIX wieczne. Absolutnie rewelacyjne są tzw. krzyże bruśnieńskie, które powstały w warsztatach w Bruśnie na Roztoczu Południowym i w tamtych okolicach jest ich najwięcej.
6. Rekord pomnikowy Zwierzyńca. W 3,5 tysięcznym Zwierzyńcu jest 68 pomników, tablic, figur religijnych i historycznych. To rekord ogólnopolski, gdyż na 1 taki obiekt przypada 50 mieszkańców. W tej kolekcji pomnikowej jest pomnik Akowców, Bechowców, Leśników, Ormowców, Psa Marysieńki Sobieskiej i szarańczy – jedyny taki na świecie !
7. Francuski święty w Krasnobrodzie. Skąd się wziął kult francuskiego świętego w Krasnobrodzie? Otóż, Święty Roch zyskał tu uznanie za sprawą Francuzki, Marii Kazimiery, żony dwóch Janów – najpierw Zamoyskiego, a potem Sobieskiego. „Marysieńce” zawdzięczamy też piękny klasztor w Krasnobrodzie , wybudowany jako podziękowanie za cudowne ozdrowienie.
8. Zabudowane schody w Radecznicy. Mało kto z zachwycających się zabudowanymi schodami prowadzącymi do klasztoru O.O Reformatów w Kazimierzu Dolnym wie, że podobne, ale dwukrotnie dłuższe są w Radecznicy. Prowadzą one do klasztoru Bernardynów, ufundowanego w końcu XVII wieku dla uczczenia objawień Świętego Antoniego. U stóp wzgórza klasztornego można zaczerpnąć wody ze świętego źródełka.
9. Realna pajęczyna Frampola. Dzisiaj w dobie Internetu, gdy poruszamy się w wirtualnej pajęczynie warto wiedzieć, że na Roztoczu jest miasteczko, które zbudowano na początku XVIII wieku na planie rzeczywistej pajęczyny. Mimo upływu wieków i zniszczeń ostatniej wojny, ta pajęczyna ulic jest w dalszym ciągu czytelna i wędrowanie po niej daje dużo satysfakcji. Osobliwością Frampola są też tzw. ulice stodolne i najpiękniejsza chyba w całej Polsce drewniana plebania.
10. Zamojski Wersal. Pałac w Klemensowie powstał w połowie XVIII wieku, jako letnia rezydencja rodziny Zamoyskich. Ten dotknięty wszystkimi możliwymi plagami XX wieku( Hitlerowcy, Armia Czerwona i PRL) obiekt nie jest w najlepszym stanie, ale ciągle się trzyma. Może w XXI wieku zła passa minie i barokowy pałac doczeka się remontu wraz z dobrym właścicielem. Najlepiej tym sprawdzonym przez dwa wieki, czyli rodzinę Zamoyskich.
11. Intrygujący świat kamieniołomów. Wydawać by się mogło, że wyżynne Roztocze nie może zainteresować geologów- amatorów. A jednak. Chociaż skał ostańcowych jest tu niewiele, to za to liczne kamieniołomy są na pewno warte odwiedzin. Prym wiodą tu kamieniołomy w Józefowie, ale te w Krasnobrodzie, Nowinach czy Bruśnie też są godne uwagi.
12. Szachownica pól pod Żurawnicą. Jednym ze znaków szczególnych Roztocza są szachownice pól. Takie wręcz modelowe i najchętniej uwieczniane przez różnej maści fotografów znajdują się pod Zwierzyńcem w okolicach wsi Żurawnica. Dodatkowo jest tam jeszcze coś interesującego. Ze szczytu Żurawnickiej Góry można popatrzeć na Zwierzyniec i Szczebrzeszyn, o pięknej dolinie Wieprza już nie wspominając.

szlak

wlodawa

kazimierza

 

koscielisko

Zamosc

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.