Mielno miasto w województwie zachodniopomorskim, które położone jest nad Morzem Bałtyckim. W latach 70 XX wieku rozważano budowę w Mielnie portu morskiego z wykorzystaniem jeziora Jamno, a wielkością miał przewyższyć port kołobrzeski, ale ostatecznie do realizacji nie doszło. Stare Mielno to największa, granicząca z osiedlem Unieście część miasta, która powstała w połowie XIX wieku jako typowo turystyczna. Licznie występują w niej domy i pensjonaty z przełomu XIX i XX wieku oraz duże ośrodki wczasowe powstałe po 1945 roku. W Starym Mielnie toczy się życie kulturalne oraz towarzyskie, ale również istnieją budynki użyteczności publicznej, sklepy, sezonowe kramy, park, deptak Kościuszki oraz Promenada Nadmorska.
Kościół gotycki z XV wieku , gdzie niegdyś prawdopodobnie poza funkcją sakralną miał również znaczenie obronne, a jeszcze wcześniej było miejscem kultowym. Kościół pochodzi z XV wieku i był przebudowywany kilkukrotnie, a ostatnio w 1856 roku, ale mimo to zachował po dziś dzień styl gotycki.
Wato również przejść się nad Jezioro Jamno idealne miejsce nie tylko dla miłośników sportów wodnych czy wędkarzy. Natomiast nad brzegiem zbiornika mieści się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego np. łodzie, motorówki oraz przystań jachtowa i żeglarska. Dzieci na pewno będą zachwycone podróżą statkiem turystycznym. Pamiętajcie by wędkować na Jeziorze trzeba zdobyć pozwolenie, które wydawane jest przez gospodarstwo Rybackie w Mielno.
Park Linowy Tukan , który położony jest w centrum Mielna i znajduję się 5 minut spacerkiem z plaży. Park Linowy posiada aż 70 atrakcji oraz 4 trasy, a w tym nowa trasa, która nazywa się „rozgrzewkowa” i znajduję się pół metra nad ziemią.
Pomnik Lotników w Mielnie , który powstał w celu upamiętania katastrofy lotniczej samolotu wojskowego, która miała miejsce 7 września 1987 roku. Na pomniku mieści się tabliczka z napisem: „Pamięć Lotnikom Kpt. Pil. Inż. Jan Kozyra, por. pil. Inż. Ryszard Duro, poległym tragicznie 1987 09 07. Koledzy z J.W. 5069”.
Promenada w Mielnie powstała w 1908 roku i początkowo stanowiła zabezpieczenie brzegu przed falami Bałtyku, a z czasem to miejsce upodobali sobie wypoczywający, którzy spacerowali po promenadzie. Z czasem przy promenadzie powstała baza gastronomiczno-noclegowa i tym samym stało się to obowiązkowym punktem do odwiedzenia przez turystów.
Pomnik Jelenia jest jednym z elementów charakterystycznych dla miasta Mielno i dodajemy, że zwiedzający mogą go oglądać na skwerku przy Urzędzie Gminy. Pomnik początkowo znajdował się na placu przy muszli koncertowej i został ufundowany przez jednego z ziemian, na pamiątkę polowania. Figura jelenia jest naturalnej wielkości i pozwala z bliska przyjrzeć się temu osobliwemu zwierzęciu, a w rzeczywistości nie jest to takie łatwe.
Grodzisko Słowiańskie w Mielnie to najstarsza część Mielna, która zlokalizowana jest w rejonie kościoła parafialnego. We wczesnym średniowieczu istniał tutaj warowny gródek, ale na dzień dzisiejszy pozostały po nim wzniesienie i pozostałości fosy. Natomiast w wakacje odbywają się tu pokazy, zajęcia i warsztaty, które pokazują dawne rzemiosła oraz sztuki walki. Również można nauczyć się strzelać z łuku, kaligrafii, tańców dworskich czy średniowiecznych gier. Uczestnicy, którzy biorą udział w zajęciach mają możliwość wybicia własnej monety.
Kościół pw. Przemienia Pańskiego w Mielnie to zabytkowy kościół, który powstał w XV wieku i jest wykonany z cegły chociaż w murach widać również kamienie. We wnętrzu świątyni znajdziemy piękną barokową ambonę z figurami przedstawiającymi czterech ewangelistów. Przy głównym wejściu do kościoła od strony zachodniej znajdziemy drewniany krzyż, który stoi jednocześnie na parafialnym cmentarzu, na którym ostatniego pochowanego dokonano w 2002 roku.
Oceanarium to idealne miejsce na spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Myślę, że główną atrakcją oceanarium są: rekiny, piranie, płaszczyki oraz skrzydlice. Jednak duże zainteresowanie budzi okaz, którym jest arapaima, czyli największa słodkowodna ryba świata. Warto wspomnieć, że to piękne miejsce jest czynne tylko w sezonie letnim.
Szlaki rowerowe:
– Mielno – Koszalin: 14km długości
– Nadmorski szlak – Czerwone oznakowanie: 45km długości.
Szlak pieszy:
– Szlak nadmorski – znaki czerwone: 39km długości