„Kino Podejrzane” – Spotkania z Filmem Górskim w Teatrze Witkacego

Teatr Witkacego i Spotkania z Filmem Górskim zapraszają 27 sierpnia o godz. 21.00 na kolejny pokaz filmów górskich z cyklu Kino Podejrzane (Scena A. Bazakbala Kawiarnia Witkacego, Zakopane). Będzie można obejrzeć filmy „Deklaracja nieśmiertelności” oraz „Śnieżny pustelnik”. Zakopane tanie noclegi zaprasza.

„Deklaracja Nieśmiertelności”, Polska, reż. Marcin Koszałka, 29’, 2010 r.

„Deklaracja nieśmiertelności” to portret Piotra Korczaka, postaci kultowej w krakowskim środowisku wspinaczkowym. Opowiadając o swoim bohaterze, Koszałka mówił o próbie pokonania czasu i śmierci poprzez pasję. Wspinaczkowe wyczyny, wytyczanie tras, wreszcie – filmowa pasja są próbą oszukania czasu, sposobem uwiecznienia samego siebie. „Nie wyobrażam sobie starości, a swój wiek, nie biologiczny, a mentalny, oceniam na dwadzieścia siedem lat” – mówi blisko pięćdziesięcioletni wspinacz w filmie Koszałki. Zapytany o sprawy ostateczne, stwierdza: „Wystarczy przytoczyć słowa Cezara, że najlepszą śmiercią jest śmierć niespodziewana. Czuję, że coś po prostu wybawi mnie z tego kłopotu, na pewno nie będę patrzył przez okno w domu spokojnej starości”. Za swój film Koszałka otrzymał wiele nagród. „Deklarację nieśmiertelności” wyróżniano na festiwalach w Chicago, Tampere, Krakowie, Granadzie, Bolzano, Bristolu (culture.pl). W Zakopanem „Deklaracja Nieśmiertelności” zdobyła Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Publiczności podczas Spotkań z Filmem Górskim w 2010 roku.

„The Snow Caveman” („Śnieżny pustelnik”), Norwegia, reż. Fridtjof Kjaereng, 72’, 2010 r.
Wielokrotnie nagradzany dokument o pustelniku, który od 30 lat mieszka w śnieżnych jaskiniach norweskich gór. Przechodząc na drewnianych nartach z jednej jaskini od drugiej, szuka tych, które go ochronią przed śnieżycami i lodowatymi wiatrami. Jego prosty sposób życia stanowi także ochronę przed materialistycznym współczesnym światem. Film o śnieżnym pustelniku jest humorystyczną, filozoficzną ale i głęboko poruszającą opowieścią o poszukiwaniu absolutnej wolności. Film w Zakopanem zdobył podczas Spotkań z Filmem Górskim w 2010 roku Nagrodę Burmistrza i Nagrodę Młodzieżowego Jury.


Możliwość komentowania jest wyłączona.