Cztery sceny i bogaty program muzyczny, taneczny, teatralny i cyrkowy, festiwal kataryniarzy, wystawy kolekcjonerskie, pikniki literackie oraz wielu wystawców z ciekawą, a często unikalną ofertą – to część atrakcji VII Jarmarku Tumskiego, który odbędzie się w Płocku od 29 do 31 maja.
Jarmark Tumski to trzydniowa impreza plenerowa o charakterze kolekcjonersko – wystawienniczym i kulturalno – rozrywkowym. Główne ulice Starego Miasta zapełniają się w tym czasie kolekcjonerami i wystawcami z całej Polski oferującymi zarówno antyki i starocie jak i współczesne wyroby rękodzieła artystycznego, biżuterię, minerały, wyroby regionalne, przedmioty codziennego użytku i wiele innych towarów.
Obok części handlowej atmosferę Jarmarku tworzy bogaty program artystyczny, m.in. koncerty muzyczne, wystawy kolekcjonerskie, pikniki literackie, pokazy taneczne i sportowe, konkursy kulinarne, a także festiwal kataryniarzy oraz koncerty kapel podwórkowych.
W tym roku wydarzenia artystyczne będą rozgrywały się na czterech scenach:
– przy Ratuszu na Rynku Starego Miasta;
– przy Miasteczku Rycerskim na Wzgórzu Tumskim;
– przy Nowym Kinie Przedwiośnie na ulicy Tumskiej;
– przy Młodzieżowym Domu Kultury na ulicy Tumskiej.
Przestrzeń Jarmarku zostanie podzielona na 5 stref, dzięki czemu poruszanie się po Starówce ma być w tym roku łatwiejsze. Strefa historyczna znajdująca się na Wzgórzu Tumskim związana będzie z obchodami Dni Historii Płocka oraz przygotowywanym specjalnie na tę okazję Miasteczkiem Rycerskim. Na Starym Rynku pojawi się strefa dla dzieci z niezliczonymi atrakcji i bogatym programem artystycznym z okazji Dnia Dziecka. Strefa edukacyjna zajmować będzie cały Plac Narutowicza i ul. Grodzką. Tutaj będzie można spotkać wytwórców rękodzieła artystycznego, przedstawicieli ginących zawodów oraz twórców-animatorów prowadzących warsztaty artystyczne. Ulica Tumska będzie Strefą Kolekcjonerską, którą wypełnią stoiska hobbystów i antykwariuszy. Tam będą odbywały się wydarzenia kolekcjonerskie, spotkania z pasjonatami przybliżające historię, zwyczaje i osobliwości życia codziennego minionych lat.