Zapraszamy do Białowieży! Gospodarstwo Agroturystyczne Szpak posiada 10 miejsc noclegowych (5 pokoi 2-osobowych), 3 pokoje z łazienkami, na pozostałe dwa przypada, jedna łazienka.
Wyposażenie:
– w pokojach znajdują się odbiorniki TV i radio
– pokoje gościnne mają swoją autonomiczną kuchnię oraz jadalnię
– dostęp do internetu (WiFi, zasięg także na zewnątrz budynku)
Białowieża zajmuje szczególne miejsce na mapie turystycznej Podlasia. Bez względu na porę roku, zawsze można tu spędzić niezapomniany urlop. Wiosną, latem i jesienią wielu turystów wybiera aktywną formę wypoczynku – zwiedzanie Puszczy Białowieskiej na rowerach, zimą zaś zjeżdżają się tu miłośnicy puszczańskich kuligów i zimowego tropienia zwierząt.
Sama miejscowość Białowieża jest piękną osadą wśród puszczy, z wieloma zabytkami z XIX i XX w. Pierwsze wzmianki historyczne o Białowieży sięgają XV w. i mówią o myśliwskim dworze z białą wieżą. Stąd też nazwa miejscowości.
Co warto zobaczyć:
- Zespół budynków Nadleśnictwa Białowieża z parkiem z 1921 r. – Park Pałacowy jest sercem miasta i bezwzględnie należy go zwiedzić. Na wzgórzu pałacowym znajduje się Muzeum Przyrodniczo – Leśne. Ponadto, na terenie parku znajdują się najstarsze zabytki w Białowieży, tj. obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 r. (podczas łowów zabito 42 żubry i 13 łosi) oraz siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN (wybudowany jako dworek myśliwski w 1845 r.).
- Cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy – znajduje się przy ul. Sportowej 9. Zbudowana w 1895 r. świątynia została wzniesiona z czerwonej cegły. Wnętrze cerkwi to przede wszystkim ceramiczny ikonostas oraz ołtarze dekorowany orientalną majoliką.
- Kościół rzymsko-katolicki pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus – usytuowany przy ul. Park Dyrekcyjny 2. Świątynia została wzniesiona w okresie międzywojennym. Szczególnie interesująca i warta uwagi we wnętrzu kościoła jest kaplica św. Huberta (patrona myśliwych) z charakterystycznym wystrojem z korzeni i rogów.
- Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia – znajduje się na końcu Białowieży jadąc w kierunku wsi Budy. Zwiedzanie skansenu warto poprzedzić telefonem 85 683 36 28.