Dzień Sybiraka w Darłowie

W przededniu 75. rocznicy napadu Związku Radzieckiego na Polskę – 16 września (wtorek) zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach Święta Sybiraka w Darłowie. Darłowo noclegi zaprasza.

Przypomnijmy: 17 września 1939 roku, 75 lat temu miała miejsce zbrojna agresja Związku Radzieckiego na Polskę. Stało się to bez określonego w prawie międzynarodowym wcześniejszego wypowiedzenia wojny.

Na mocy obowiązującego paktu Ribbentrop – Mołotow, zawartego w dniu 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się wobec Rzeszy Niemieckiej do zbrojnego ataku na Polskę. W taki sposób Polska   znalazła się w stanie wojny z dwoma państwami. Specjalna nota dyplomatyczna, dotycząca agresji sowieckiej na Polskę, została przekazana o godzinie 3.00 w nocy 17 września 1939 roku, przez zastępcę Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych Potiomkina, polskiemu ambasadorowi Grzybowskiemu. Według niej, zawarte uprzednio z Polską pakty o nieagresji, były w tamtej chwili już nieobowiązujące.   Znaczna część terytorium kraju znalazła się pod okupacją Sowietów. W wyniku represji około 350 tys. osób deportowanych zostało na wschód.

By uchronić od zapomnienia tych Polaków, którzy zginęli na zesłaniu i tych, którym po tułaczce udało się powrócić do kraju obchodzony jest Dzień Sybiraka.


Możliwość komentowania jest wyłączona.