Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w południowo-zachodniej części Polski w województwie dolnośląskim, graniczące z Czechami. Położone jest w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która oddziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Urzędowo ustalone części miasta obejmują Dolinę Strążyską, Graniczną, Kozicową Halę, Podgórze, Wapienniki i Zieleniec. Centrum leży na wysokości 537 m n. p. m., a najwyżej położoną częścią miasta jest Zieleniec, wznoszący się na wysokości 800-960 m n. p. m. To doskonała baza wypadowa dla wycieczek w Góry Stołowe (najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki 919 m n. p. m.), Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie oraz do Wambierzyc.

Miejscowość usytuowana jest w bardzo atrakcyjnej okolicy. Można tu podziwiać 2 sztuczne zbiorniki wodne: Czarny Staw i Zielony Staw, a zaledwie 10 km na północ rozciąga się Park Narodowy Gór Stołowych. W pobliżu miasta znajdują się wyjątkowy rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem z roślinnością typową dla tundry oraz znane uzdrowiska takie jak Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, czy nieco dalej Lądek-Zdrój.

W Dusznikach-Zdroju funkcjonuje aż 7 sanatoriów: Belweder, Chemika, Chopina, Jana Kazimierza A i B, Moniuszki i Ziemowita. Miasto posiada bogatą ofertę noclegową. Znajdziemy tu hotele, pensjonaty, domy i ośrodki wypoczynkowe, prywatne kwatery, a także pola namiotowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Zobaczymy tu wiele zabytkowych obiektów, m. in. ratusz, XIX-wieczny park zdrojowy, kościół św. Piotra i Pawła z XVII w., fontannę z 1905 r., Muzeum Papiernictwa. Na szczególną uwagę zasługuje Dworek Chopina. Co roku na początku sierpnia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, najstarszy polski festiwal muzyczny. Na zachód od miasta znajdują się ruiny zamku Homole.

Na amatorów jazdy na nartach czeka stacja narciarska Zieleniec Ski Arena z 30 wyciągami narciarskimi oraz całoroczny ośrodek treningowy Duszniki Arena dla uprawiających sport zarówno profesjonalnie jak i amatorsko. Szkolić mogą się tu biegacze, kolarze, nartorolkarze, miłośnicy nordic walking, a zimą biegacze narciarscy i biathloniści.

Duszniki Zdrój noclegi tanie

Możliwość komentowania jest wyłączona.