Ciepłe, pełne rodzinnej i przyjacielskiej atmosfery spotkanie – tak można z całą pewnością określić pierwszy wrześniowy wernisaż wystawy z cyklu „Dusza na dłoni”. Bohaterami tego wieczoru byli: Joanna Saduniowska
z Bukowiny Tatrzańskiej i Kazimierz Idzi z Chorągwicy. To oni opowiedzieli o swojej artystycznej pracy, pracy którą noszą głęboko w sercu. Nawiązując do prezentowanych prac, Pan Kazimierz wspomnieniami zabrał zgromadzonych gości na dawną wieś krakowską. Powróciliśmy do wspólnych prac polowych, wspólnej wieczerzy i innych rodzinnych zwyczajów kultywowanych na polskiej wsi. Podczas wernisażu zgromadzonym Paniom uciekały oczy do korali i „błyskotek”, do tych góralskich i tych w odcieniach tęczy, które powstały w pracowni Pani Joanny.
Pani Joanna jest rodowitą bukowianką, góralką z dziada pradziada o artystycznej duszy i ogromnej pasji do tworzenia pięknych, unikalnych rzeczy. Z tej właśnie pasji powstał pomysł na własną firmę, którą prowadzi od 2009 roku. Tworzy biżuterię – głównie inspirowaną sztuką ludową, która jest najbliższa jej sercu.
Pan Kazimierz już w latach wczesnej młodości pokochał rysowanie, malowanie a nieco później rzeźbę. W 1974 roku zaczął poważnie myśleć o rzeźbie i właśnie w tym czasie zaczęły powstawać jego pierwsze prace. Już dwa lata później zadebiutował pierwszą wystawą na Sejmiku Kulturalnym w Zabawie. Potem odbyły się następne wystawy w KDK Kraków, Pałacu pod Baranami, Galeria 2, „Rzeźba Nieprofesjonalna” Nowa Ekspresja Galeria „Rytm” Nowa Huta, Galeria Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych – Warszawa, Sztokholm – Szwecja. W 1985r zostaje przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W tamtym okresie należał również do Grupy Artystycznej Rodzimej Twórczości „GART” prowadzonej przez Profesora Konarskiego.
Praca i działalność twórcza znalazły uznanie wśród władz lokalnych jak centralnych czego przykładem mogą być między innymi: przyznana w 1982r srebrna odznaka „Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej”, czterokrotne stypendium twórcze przyznane przez Ministerstwo Kultury, dyplom uznania przyznany w 2001r przez Ministra Kultury. W 2003r. został odznaczony przez Prezydenta Polski „srebrnym krzyżem zasługi”. W roku 2005 otrzymał „Nagrodę Specjalną” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2008 odznaczenie „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”.
Od początku swojej twórczości tematy do swoich prac czerpie głównie z życia i obyczajów dawnej wsi, która szczególnie go fascynuje i jest mu bliska. Efektem tej fascynacji są powstałe ostatnio: przydomowa izba regionalna oraz izba twórczości ludowej.
Nie sposób nie wspomnieć, iż postać św. Krzysztofa wyrzeźbiona w kamieniu zdobi babiniec starego bukowiańskiego kościoła.
Do obejrzenia obecnej ekspozycji zapraszamy do czwartku 11 września, tradycyjnie od godziny 10.00 do 20.00. Białka Tatrzańska noclegi zaprasza.